GRĮŽTI ATGAL
Jūsų namų istorija – kas ją kuria?
Naujienos
2023-06-23

“Savo namų istoriją kuriate Jūs patys” – teigia kompanijos RETROFORMA įkūrėja Lina Kalinauskaitė – Forsman, kuri daugiau nei 20 metų atstovaudama pripažintus Europos audinių ir tapetų dizaino namus raštais, spalvomis ir drąsiais deriniais dekoruoja savo klientų namus ir kuria namų istorijas. Ji teigia, kad įsileisdami raštus į savo gyvenamąją erdvę suteikiame papildomą galimybę atsiskleisti savo asmenybei ir savo namams suteikti papildomos meninės vertės bei išskirtinumo. Dabartinės technologijos suteikia galimybę tapetus spausdinti pagal klientų sienų išmatavimus, tad meninės sienų dekoro erdvė stipriai padidėja. Specialistė atkreipia dėmesį, kad namų istorijos nesuprojektuosi, ji kuriama derinant šeimininkų pomėgius, gyvenimo būdą, prisiminimus, meno kūrinius ir fotografijas su mėgstamais baldais, kilimais, įvairių raštų, spalvų ir faktūrų audiniais bei tapetais. Šios visos detalės pasakoja kiekvieno iš mūsų unikalią ir nekartojamą istoriją, kiekvieno iš mūsų grožio supratimą ir patirtis. Kuriant naujus ar atnaujinant jau esamus yra labai svarbu vizualizuoti mintyse savo gyvenimą juose. Ką įsivaizduojame, kokias emocijas, kurias erdves norėtume išskirti ir ką tose erdvėse veiksime. Kad kiekviena erdvė būtų lyg nauja energijos pasikrovimo stotelė. Ar ji kurs ramybę, ar suteiks stimuliuojančių pojūčių.

 

Kas garantuoja tapetų rašto, dizaino pasirinkimo nepavaldumą laikui ir ar egzistuoja tapetų “mados”, kurios turėtų daryti įtaką tapetų raštų pasirinkimui?

 

Dabar kaip niekad daug dėmesio skiriame tvarumui. Kuriant savo namus ir renkantis raštus savo namams dažnas pagalvoja: ar neišeis iš mados? Ar po kelių metų neatrodys, kad tai paseno? Specialistė, sako, kad geras dizainas neišeina iš mados. O kaip pasitikrinti ar tai geras dizainas? Dabar ypatingai pradedame vertinti vintažinius baldus ir jų formas. Tai kas yra apgalvota ir yra tvaru. Dėmesys sau ir savo aplinkai yra labai svarbu, tad renkantis raštus reikėtų skirti laiko ir atsirinkti tai kas džiugina. Džiaugsmas ir yra didžiausia vertybė namuose. Gera savijauta ir emocinė ramybe yra didžiausia dovana. Žvelgiant į įvairius raštus galima patirti žvelgiant į įvairiausius raštus ir spalvas. Kartais užtenka vieno ryškesnio, drąsesnio elemento ar rašto erdvėje ir nuotaika iš karto pasikeičia.  Specialistė teigia, kad nieko nesuderinimo nėra. Daiktai, spalvos, medžiagos, kurie teikia džiaugsmo ir yra apie Tave, juos perdėliojant, keičiant  jų santykį vienas su kitu, gali tapti įrankiais, kuriančiais harmoningus ir asmeniškus namus.

 

Pakanka atsigręžti į dizaino pradininko XIXa. meninio judėjimo Arts and Crafts (Menų ir amatų) pradininko William Morris sukurtus raštus. Raštai sukurti prieš 160 metų, bet yra mėgstami ir kaip niekad aktualūs dabar. Paskutinių metų kolaboracijos su mados industrija, tik patvirtino, kad raštai sukurti tapetams ir skirti sienoms dekoruoti yra aktualūs ir gyvena savo nepriklausomą gyvenimą. Jais marginami kilimai, audiniai užuolaidoms ir baldams, drabužiams, jie perkeliami ant įvairių namų apyvokos daiktų: indų, padėklų, patalynės.

 

 

 

 

 

 

Raštų derinimo taisyklės.

 

Pagrindinė raštų derinimo taisyklė yra ta,kad taisyklių nėra. Derindami remiamės įgūdžiais ir patirtimi ir lavindami savo,,akį“. Raštų derinime gali būti absoliučiai laisvas, svarbiausia pažindintis su skirtingais raštais ir mėginti pajausti, kurie iš jų kelia maloniausius jausmus.

 

Kaip pažinti, kokie raštai yra tinkamiausi Jums ar Jūsų klientui?

 

Su šiuo iššūkiu dažnu atveju susiduria interjero dizaineriai. Kaip išrinkti tinkamus raštus ir spalvas savo klientams. Interjero dizaineris turi gerai pažinoti savo klientą. Tad labai svarbu remtis savo emocijomis, kurias jie sukelia.  Britų dizaino kompanija HARLEQUIN pradėjo domėtis emociniu šaštų derinimu ir atliko mokslinius tyrimus, kurų metu buvo išsiaiškinta kaip spalvos veikia žmogaus nuotaiką ir kaip pasirinkti spalvų ir raštų derinimus atlikus nesudėtingus asmenybės testus. Šiuo testu gali naudotis ir interjero dizaineriai siūlydami jį atlikti savo klientams. Tai palengvins darbą interjero dizaineriams ir suteiks žinių patiems užsakovams.

Kaip derinamas raštas prie asmenybės ?

 

HARLEQUIN besiremdami tyrimais raštus ir spalvas grupuoja pagal žmogaus asmenybę, savijautą, saviraišką, gyvenimo būdą, net gyvenamąją vietą.

 

* Rewild – liet. pajauskime laukini šėlsmą

* Renew – liet. atsinaujinkime

* Retreat – liet. pasisemkime jėgų, energijos

* Reflect – liet. susikaupkime ir mąstykime.

 

REFLECT – tai raštų ir spalvų grupė atspindinti miesto gyvenimą, skirta stiprioms, tikslų siekiančioms asmenybėms. Vyraują aiškūs, struktūriški, linijiniai raštai, geometrija, sodrių spalvų deriniai su juoda ir balta spalvomis. Šiuose deriniuose dažniausiai vyrauja modernūs, laikui nepavaldūs sprendimai papildyti aukso ar sidabro detalėmis. Spalvos juoda, balta, melsva, smėlio, ochros. Tad jeigu siekiate savo gyvenime susikaupimo tikslui siekti, disciplinos, konstruktyvumo, struktūros, jėgos tikėtina, kad atlikę testą atrasite, kad REFLECT yra jūsų spalvų ir raštų erdvė.   

 

RETREAT – raštų kategorija kviečia atgauti jėgas, prisipildyti ir lepinti save vaizdu, spalvomis ir tiesiog mėgautis. Kartu su šiais raštai bei spalvomis atsigręžiame į gamtą, švelnius motyvus, pastelinę spalvų gamą, elegantišką šilumą. Tai tiesiog globojanti ir tausojanti spalvų bei raštų grupė. Tai kas mus ramina ir gaivina. Specialistė pataria nesivaikyti mados vėjų, bet domėtis tendencijomis ir naujienomis ir atsirinkti, kas yra tinkamiausia Jums. Pasirinkus vieną spalvą galima keisti jos atspalvius, grafinius elementus, tekstūras, bet spalvos bazę išlaikyti, taip galima sukurti vientisą interjero jausmą ir stipriai nenuklysti.

 

RENEW- ši raštų kategorija kviečia atsipalaiduoti, ilsėtis. Kolekcija praturtinta, gamtos tonų spalvomis ir atspalviais. Būtent gamtos elementai, faktūros, spalvos padeda atsipalaiduoti ir kartu džiugina. Spalvų spektras apimantis nuo saules iki vandens. Idealiai tinka vasarnamių ar užmiesčio namų dekoravimui. Deja, vis dar labai dažnai girdima dvejonė iš klientų apie spalvas interjere. „Ar man neatsibos?“. Kai vietoje neutralių bespalvių sprendimų siūloma spalvotas sprendimas. RETROFORMA specialistė, dvejojančius kviečia savęs paklausti: “Ar Jums atsibosta mėlynas dangus? O žydintis sodas?”. Naudoti gamtos motyvus galima ne tik užmiestyje, bet ypač rekomenduojama, gyvenantiems mieste, drąsiau įsileisti į savo interjerą šiek tiek gamtos, sodo bei miško spalvų. Taip sukursime atpalaiduojančią erdvę. Yra tikimybė, kad gyvendami mieste jausitės geriau ir šis gamtos intarpas padės numalšinti gamtos ilgesį. Jeigu vis tik spalvos tikrai ne Jums, specialistė rekomenduoja rinktis neutralius derančius atspalvius ir sukurti harmoniją naudojant tik spalvos detales aksesuaruose.  Dabar labai populiarus atgimimą išgyvenantis linas, vilna, ilgo plauko, minkšto plauko faktūros, kurias norisi liesti, prisiglausti. Audiniai baldams tartum apgaubia kūną, jį apkabina.

 

REWILD – tai raštų ir spalvų kategorija skirta visoms ryškioms, gyvenimu besimėgaujančioms asmenybėms, kurios trykšta energija, džiaugsmu. Šie žmonės džiaugiasi ne tik raštų ir spalvų įvairove, bet ir Ryškūs, gamtos raštų ir istorijų prisotinti raštai atgaivina mintis ir namus. Trykštančios spalvos, kviečia save išreikšti, būti drąsiems ir spalvingiems.

Lina skatina būtinai pasvartyti apie raštų įliejimą į interjerą ir taip lavinti savo vaikų ar savo vaizduotę. Juk prisiminkime kaip savo vaikystės namuose gulėdavote lovoje ir analizuodavote tapetų raštus, sujungimus, lubų dekorą, kilimų raštus.  Dabar tam tikri raštų prisiminimai Jus nukelia į tuos, vaikystės namus, kur saugu ir įmanoma viskas.

 

Kurioje interjero dizaino projekto etape reikia pradėti galvoti apie dekoravimo sprendimus, raštą?

 

Labai dažnu atveju interjero dekoravimas yra paliekamas paskutiniame etape ir klientas likęs vienas t.y. be interjero dizainerio pradeda dekoruotis savo namus savarankiškai arba samdosi interjero dekoravimo specialistą. Dažnai interjero dizaineris ir interjero dekoratorius tai nėra tas pats asmuo, tai yra atskiri žinių, patirčių ir mokslų šaltiniai.

 

Specialistė rekomenduoja raštų įsivedimo neskubinti. Tai procesas užimantis laiko, geriau palaukti nei daryti skubotus sprendimus. Svarbu pajausti erdvę, kas tinkamiausia namuose, svarbu iš jausti erdvę ir kitus dekoratyvius sprendimus, kuriuos atlikote savo interjero dizaino projekte. Juk tapetus klijuoti lengva. Tai padaryti gali ir patys.

 

Įkvėpimo paieškoms kviečiame aplankyti RETROFORMA salonus Vilniuje ir Kaune adresu  

 

Seminarą apie „Namų Dekoravimo Sprendimus“ galite peržiūrėti nuotolinėje Blank Page interjero dizaino mokymų platformoje.

 

Už parengtą straipsnį dėkojame Blank Page komandai !